לנו בליל שישי בחאן דרך הבשמים, חאן בערבה, בחושה עימה התעוררנו ואכלנו ארוחת בוקר עשירה ומפנקת, בחרנו לקחת את הזמן ולשם שינוי לא לצאת עם אור ראשון, התלבתנו עם לוותר על מסלול, מאי, ביתי הצעירה התעקשה שמסלול זה החלק החשוב בטיול בערבה , אלה התעקשה שזה היה הארוחה הבדואית… בעצת זאביק בדקנו את המסלול של גבעת חצבה, מסלול מעגלי שלקח לנו שעתיים יפות והוביל אותנו מחאן דרך הבשמים, נסיעה של כחצי שעה צפונה, מסלול והמשך נסיעה הביתה למרכז. 

חאן דרך הבשמים

גבעת חצבה, מסלול טיול קל בערבה, היא גבעה בולטת שהבנוייה ממסלע אדום ציורי, המכונה “תצורת חצבה” ומורכב בעיקר מאבני חול ותלכיד נחלים (קונגלומרט). הגבעה מכונה גם “גבעת פרסה” בשל צורתה בשטח. לגבעה סומן שביל הליכה קצר, אותו ניתן לשלב במסגרת טיול בערבה, או כטיול קצר בדרך לאילת.

חאן בערבה

איך להגיע:

הגישה הנוחה לאזור זה היא מכביש הערבה (כביש 90). יצאנו צפונה מחאן דרך הבשמים מאחורי מושב צופר . בצומת עין חצבה נפנה ימינה לכביש 227.

לאחר כ- 900 מ’, נפנה שמאלה עם הסימון האדום (במקום יש שלט חום), וניסע כ- 300 מ’ עד לאתר קרוואנים, בשוליו ניתן לחנות. בנסיעה בכביש 227, התברר כי נקודת הכניסה למסלול זה השתנתה. נראה כי הכניסה הינה מכביש הגישה ליישוב עיר אובות, כ- 300 מ’ ממערב לצומת עין חצבה. היציאה ישירות לכביש 227 אינה אפשרית כיום.

במסלולי ואתרי טיול בנגב מחוץ לתחומי יישוב, קיימת סכנת פריצה לכלי רכב המושארים בשטח ללא השגחה.

במידה ולא מתאפשר לחנות לצד אתר הקרוואנים, רצוי לחנות באתר “תמר המקראית” (כקילומטר ממזרח לגבעה), ולא להשאיר רכב חונה לצד כביש 227.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
  • אורך המסלול:1.8 ק”מ.
  • משך המסלול:כשעה.
  • טיפוס מצטבר:45 מ’ עליות מצטברות, 45 מ’ ירידות מצטברות.
לחצו על המפה להגדלהלחצו על המפה להגדלה

 

תצפית לערבה

עם הגיענו לאתר הקרוואנים, ולאחר החנייה, נאגף את אתר הקרוואנים ממזרח (לאורך הגבול הצפוני והמזרחי של האתר).

בפינה הדרומית-מזרחית של אתר הקרוואנים נפנה מערבה, אך עד מהרה הסימון שובר שמאלה ומתקדם לעבר גבעת חצבה.

המישור יבש במרבית חודשי השנה, אך בשנים גשומות ניתן לפגוש כאן באביב פריחה מגוונת, ובפרט עשב קטן בעל פרחים צהובים העונה לשם “אהרונסוניית פקטורי” – על שמם של שניים מהבוטנאים החשובים בארץ ישראל בראשית המאה ה- 20′, אהרן אהרונסון ואלעזר פקטורובסקי (בני משפחתו קיצרו את שם המשפחה לפקטורי).

לאחר כמה מאות מטרים נגיע לשיפולי הגבעה. כאן יש צומת שבילים אדום-שחור, וניתן לעלות לגבעה בשתי הדרכים.

מומלץ יותר לעלות באדום כדי להרוויח “דיונת גלגולים” בירידה בשביל השחור.

הסימון האדום פונה תחילה שמאלה, ומטפס מעט בערוץ קטן, בטרם נתחיל עלייה קצרה ומעט תלולה לעבר פסגת הגבעה.

לפני הפסגה נגיע למעבר צר יחסית לצד סלע גדול. כאן מתחלף צבע הסימון מאדום לשחור, ועלייה קלה נוספת תוביל אותנו לאזור הפסגה, ברום 75 מ’ מתחת לפני הים התיכון אך כ- 50 מ’ מעל לסביבה הקרובה.

חלק זה של הגבעה הוא שטוח כמעט לחלוטין. במזרח בולטות החממות של עין חצבה ועידן, וכמובן עיר אובות הסמוכה אלינו. בדרום נראה מאהל בדווי (היחיד בערבה).

מכאן נצעד מערבה לאורך במת הגבעה, בירידה מתונה. אחרי הליכה לא ממושכת, ולפני קצה הגבעה, פונה השביל השחור ימינה ויורד מבמת הגבעה אל המדרון הצפוני. קטע זה קצר ומחייב זהירות. השביל מגיע לאוכף בין חלקה העיקרי של הגבעה (בו היינו) ובין החלק הצפוני של הגבעה. מאזור זה נפתח הנוף לכיוון צפון-מערב – אזור ערוציהם העליונים של הנחלים בתרון, אמציהו וסיף, לאורכם צומחות שיטים רבות. במרחב זה אמורה לעבור בעתיד מסילת הרכבת החדשה לאילת.

מהאוכף פונה השביל ויורד חזרה לכיוון צומת השבילים. מעט מצפון לשביל יש “דיונה” המתאימה לגלגולים ושעשועי חול.

מצומת השבילים נשוב חזרה לנקודת ההתחלה.